Wycieczka dla klas młodszych w ramach programu MEN pod nazwą ,,Poznaj Polskę”

2023-11-22

Udało się!
Po raz kolejny zdobyliśmy dofinansowanie do wycieczki dla klas młodszych w ramach programu MEN pod nazwą ,,Poznaj Polskę”. Jego celem jest poznanie historii, kultury i tradycji regionu. Wybraliśmy Tarnowskie Góry, a dokładnie dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. Wizytę w kopalni rozpoczęliśmy od obejrzenia legendy opowiadającej historię od znalezienia pierwszej bryły kruszcu do powstania kopalni. Potem wizyta w ciekawym, multimedialnym muzeum wprowadzająca do tematu wycieczki, aż wreszcie ubrani w kapoki zjechaliśmy windą pod ziemię. Chociaż mieszkamy na Śląsku niewiele dzieci zwiedziło kopalnię, dlatego ta wizyta była dla nich nowym doświadczeniem. Maszerując prawie dwukilometrową trasą przez wąskie i niskie chodniki podziwialiśmy wykute w skale przodki górnicze, komory i zawaliska. Przewodnik opowiadał nam ciekawostki na temat kopalni i pracy gwarków. Dowiedzieliśmy się m.in., że w kopalni razem z dorosłymi pracowały również dzieci. Srebro z kopalni trafiało aż do Chin, gdzie wyrabiano z niego monety. Kopalnia miała ogromny wpływ na rozwój przemysłu, bogactwo miasteczka oraz całego naszego regionu. Uruchomiono w niej pierwszą na Śląsku maszynę parową, która zrewolucjonizowała przemysł. Również kult św. Barbary - patronki górników narodził się właśnie w Tarnowskich Górach. Końcowy odcinek trasy przepłynęliśmy łodziami. Łódkami płynęliśmy także w Sztolni Czarnego Pstrąga. Zanim jednak tam dotarliśmy musieliśmy pokonać 163 kręte schody prowadzące w dół do tunelu sztolni. Łódki kołysały się na krystalicznie czystej wodzie. Nie dojrzeliśmy w niej pstrągów, ale mieliśmy okazję zobaczyć hibernujące na stropie nietoperze gacki. Przepłynęliśmy łodziami przez cztery bramy: Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych. Kto zapukał w ściany tej ostatniej, jak zapewniał przewodnik, ten już nigdy nie będzie leniwy. Do Rybnika wróciliśmy pełni wrażeń. Wycieczka bardzo się wszystkim podobała.