Realizacja szkolnego projektu "Szkoła Patriotów" została podzielona na kilka etapów.
I działaniem w ramach projektu była wycieczka uczniów klas 7 szlakiem pomników upamiętniających "Marsz Śmierci" na ziemi rybnickiej. W trakcie wycieczki uczniowie pokonali fragment trasy, którą w styczniu 1945 roku musieli przejść więźniowie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Trasa przebiegała szlakiem, na którym, znajdują się symboliczne pomniki upamiętniające ofiary "Marszu Śmierci". Uczniowie zapalili w tych miejscach znicze i chwilą refleksyjnej ciszy uczcili pamięć pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, tragicznych bohaterów "Marszu Śmierci".


 

PROJEKT „SZKOŁA PATRIOTÓW”


Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Szkoła Patriotów” – celem projektu jest:
- podtrzymanie pamięci o ważnych dla historii naszej ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach,
- upowszechnianie wiedzy na temat miejsc męczeństwa na naszej ziemi,
- systematyczna opieka nad miejscami pamięci, które upamiętniają na terenie śląska ważne wydarzenia z historii Polski
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku do przeszłości i dziedzictwa
Realizacja działań w ramach projektu umożliwi szkole staranie o uzyskanie certyfikatu „Szkoła Patriotów”.
Miejscami Pamięci, które uczniowie klas 7 i 8 będą popularyzować na terenie szkoły oraz lokalnego środowiska i społeczności miasta Rybnik będą pomniki upamiętniające wydarzenie znane w historii pod nazwą „Marsz Śmierci”.
Przemarsz kolumny więźniów z obozu w Oświęcimiu prowadził także przez ziemię rybnicką. Wielu z więźniów w trakcie tego nieludzkiego marszu zginęło bądź zostało zamordowanych, rozstrzelanych na naszej ziemi. Ślady marszu możemy do dzisiaj dostrzec na ziemi rybnickiej w postaci symbolicznych mogił, w których okoliczna ludność pochowała bohaterów „Marszu Śmierci”.


 

Szkoła Patriotów to Wojewódzki Projekt Edukacyjny, do którego przystąpiła nasza szkoła.

Jego głównym celem jest kształtowanie u dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego poprzez systematyczną opiekę nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami na terenie województwa śląskiego, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski.

Wychowanie patriotyczne to między innymi tworzenie więzi emocjonalnej dziecka i ucznia z rodziną oraz rówieśnikami, dostrzeganie wartości i piękna przyrody, przygotowanie do pracy i życia w społeczeństwie, a przede wszystkim wykształcenie miłości i przywiązania do ojczystego kraju, jego tradycji i kultury. Proponowane przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji patriotycznych.

Szkoły, przedszkola, placówki przystępujące do realizacji projektu będą mogły ubiegać się o przyznanie tytułu SZKOŁY/PRZEDSZKOLA PATRIOTÓW.

Miasto Rybnik Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach